Sociální inovace Sue Ryder mění péči o seniory napříč Českem

Organizace Sue Ryder už dávno není “jen” domovem pro seniory. Kvalitu našich služeb – v Česku ojedinělou – si nenecháváme pro sebe. Sociální inovace, které uplatňujeme napříč našimi sociálními službami, předáváme dalším organizacím. Či v nich například školíme úředníky samospráv. Hodnoty organizace, způsob práce našich lidí a podpora našich dárců dohromady umožnily vznik třem hlavním systémovým přístupům, které mají potenciál proměnit dlouhodobou péči o seniory v Česku. Jedná se o koordinovaný přístup k péči (tzv. case management), paliativní přístup v péči o seniory a práci multidisciplinárního (z různých profesí namixovaného) týmu. 

Jejich rozvoj a především sdílení má v Sue Ryder na starosti tým rozvojových projektů vedený Vlastou Svitákovou. Úkolem týmu je vyhledávat příležitosti (vč. financování), jak Česku k těmto systémovým změnám dopomoci. 


Co tým rozvojových projektů chystá v roce 2025? 

V dubnu proběhne závěrečná konference k projektu nadačního fondu Abakus, který pomohl 30 novým domovům zavést nebo vylepšit paliativní přístup. V červnu přijde na řadu mezinárodní konference o case managementu. Ještě předtím, v květnu, bude dokončena spolupráce s MPSV na programu, v rámci kterého projde akreditovaným kurzem na 900 nových case managerů. Tedy odborníků primárně z řad sociálních i zdravotních pracovníků, kteří se umí zaměřit na individuální potřeby klienta a jeho jedinečnou důstojnost a propojit dostupnou péči ze všech možných, nejen zdravotních, oblastí.

Case managery školí Sue Ryder napříč celým rokem i v sérii vlastních kurzů – vícedenní kurz s vybranými tematickými okruhy začne v březnu a další běh ročního výcvikového kurzu plánujeme spustit v září.

Více o tom, co tzv. case management v realitě obnáší, se dozvíte na webu www.neztratitsevestari.cz.

V neposlední řadě rozvíjíme a školíme paliativní přístup v osobní asistenci, tedy v terénních službách u klientů doma. I to je v Česku novinka a Sue Ryder je jejím průkopníkem. Také tato školení poběží napříč celým rokem 2025.  


Veškerou práci týmu rozvojových projektů umožňuje podpora nadací, firem a našich individuálních dárců.
Jejich přehled naleznete zde.
Za všechny zmiňme ČSOB, MPSV, NF Veolia, Nadaci pojišťovny Kooperativa, ESF OPZ+ Sociální inovace, Nadaci EP Group a Philip Morris.


“Na jednu stranu máme skvělé partnery, díky kterým můžeme naše projekty realizovat. Na druhou stranu není vůbec snadné finance na oblast rozvojových projektů získat, je to běh na dlouhou trať a výsledky nejsou viditelné ihned nebo v takové míře, jak bychom si přáli. Abychom mohli posouvat péči a kvalitu služeb kupředu, je zapotřebí mít dobře zmapovaný nejen systém, ale také konkrétní potřeby jednotlivých aktérů, ať už klientů, neformálně pečujících či třeba dalších návazných služeb. Mapování je samo o sobě už aktivita, kterou do projektů zařazujeme, a je nezbytné, ale nepřináší ještě žádnou změnu. Proto není vždy jednoduché financování např. na tuto oblast sehnat.

Velkou výzvou pro nás bude sehnat finanční partnery, abychom mohli navázat na inovativní projekt Paliativní přístup v osobní asistenci a tuto sadu nástrojů pomoci adaptovat do dalších organizací, které se rovněž potýkají ve svých terénních službách s klienty v závěru života. V této oblasti je pro nás sdílení s ostatními organizacemi opravdu velmi důležité,” doplňuje pohled týmu Lucie Nedobitá, grantová koordinátorka Sue Ryder.

Darujte šanci
na důstojné stáří